Prawdziwy bohater nie nosi peleryny - Wiadomości - KPP w Wąbrzeźnie

Wiadomości

Prawdziwy bohater nie nosi peleryny

Data publikacji 01.10.2019

W czwartek (26.09.19 r.) w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie, 142 policjantki i policjanci z całego kraju odebrali podziękowania z rąk ministra, marszałek Sejmu, premiera i komendanta głównego policji. Wśród nich był także policjant naszej jednostki - sierż. szt. Andrzej Wőlk.

W służbie w policji od 7 lat, ponad 2 lata dzielnicowy na terenie miasta Wąbrzeźno. Z początkiem bieżącego roku zaczął prowadzić "Niebieską Kartę" w jednej z rodzin dotkniętych przemocą. Syn po opuszczeniu zakładu karnego nadużywał alkoholu, znęcał się nad samotną matką. Dzięki zaangażowaniu i determinacji sierżanta Wőlka, mężczyzna przestał pić, znalazł mieszkanie i pracę. W czasie wolnym od służby sierż. Wőlk z pomocą swojej rodziny zorganizował dla mężczyzny meble, aby wyposażyć mieszkanie na początek "nowego życia".
Wdzięczny mężczyzna zgłosił swojego dzielnicowego do udziału w plebiscycie "Przyjazny dzielnicowy", którego sierż. Wőlk został laureatem. 

W tym samym czasie do dzielnicowego zgłosiła się kobieta mieszkająca w jego rejonie służbowym, z prośbą o pomoc z grupą wyrostków zaczepiających ją i jej niepełnosprawnego syna. Kiedy udało się rozwiązać ten problem, sierż. Wőlk poruszony losem rodziny i warunkami w jakich mieszkają wraz ze swoją żoną Magdaleną postanowili działać. Poza godzinami swojej służby wraz ze "Szlachetną Paczką" zorganizował dla nich wyposażenie mieszkania w sprzęty AGD, jak pralka, lodówka czy kuchenka mikrofalowa.
Z pomocą ponownie przyszła rodzina Pana Andrzeja, jego mama zorganizowała wózek inwalidzki dla niepełnosprawnego syna, a ojciec sierż. Wőlka pomógł w zorganizowaniu i transporcie mebli dla potrzebującej rodziny.
Kilka niewielkich gestów ze strony zupełnie obcych sobie osób, pozwoliło diametralnie zmienić życie kilku rodzin.
Kobieta chcąc wyrazić swoją wdzięczność spotkała się z komendantem powiatowym policji w Wąbrzeźnie oraz wystosowała pismo do MSWiA.
Dzięki temu podczas uroczystej gali w stolicy, sierż. szt. Andrzej Wőlk odebrał z rąk ministra Mariusza Kamińskiego list gratulacyjny za swoje zaangażowanie i poświęcenie.
W dniu dzisiejszym (01.10.19 r.) odebrał również osobiste podziękowania od komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy. 
Jak mówi sam sierż. Wőlk, naprawdę nie wiele potrzeba, aby pomóc drugiej osobie, ale to wszystko nie byłoby możliwe bez wspracia jakie otrzymał od swoich najjbliższych.

Autor: mł.asp. Krzysztof Świerczyński
Publikacja: mł.asp. Krzysztof Świerczyński